Rayban

Lupy

Lupa, Váš optický pomocník

Lupa je základním a historicky nejstarším optickým pomocníkem vůbec a není nic jiného než spojná čočka nebo také spojka s plusovými dioptrickými hodnotami udávající výsledné zvětšení lupy. Lupa se používá pro zvětšení blízkého drobného předmětu. Podle použitého materiálu čočky rozdělujeme lupy na skleněné a plastové.

Skleněné a plastové lupy

Skleněné lupy mají vyšší hmotnost, jsou však odolnější proti poškrábání. Plastová lupa je lehčí, čočka je však náchylnější k poškrábání. Základním parametrem pro výběr lupy je její zvětšení a následně průměr vložené čočky. Neplatí však, že čím větší průměr lupy, tím větší zvětšení, spíše naopak.

Praktické lupy do kabelky i peněženky

Hledáte-li lupu menších rozměrů do kabelky pro příležitostné použití např. k přečtení cenovky nebo drobného písma na jízdním řádu nebo návodu, je ideální kapesní lupa v koženkovém pouzdře, nebo velice oblíbená fresnelova lupa do peněženky ve velikosti kreditní karty, popřípadě menší ruční lupu s držátkem. Jste-li vášnivým filatelistou nebo domácí kutil a potřebujete volné ruce při práci, zvolte stojánkovou lupu s osvětlením. Pro hodináře nebo zlatníky a klenotníky je určená lupa hodinářská, která má velké zvětšení.