Sportujete a potřebujete sluneční brýle ale nosíte brýle dioptrické?

   Jezdíte na kole, lyžujete či provozujete jiný sport, ke kterému potřebujete sluneční brýle, ale současně nosíte dioptrické brýle na dálku. To je častá otázka, kterou kladete nejen sami sobě, ale především v očních optikách. Nositelé brýlí mnohdy ani neví, že je možné tento problém velice snadno a ne zcela nákladně řešit.
   Dioptrická skla v různých barvách a intenzitách zabarvení je zcela běžnou záležitostí, největší úskalí je však ve tvaru slunečních brýlí. Sportovní sluneční brýle, aby byly nejen estetickým doplňkem, ale především účelnou ochranou našeho zraku, bývají větší a daleko více prohnutější než běžné dioptrické brýle, proto, aby hezky obepínaly obličej a chránily tak oči nejen proti přímému oslnění, ale také i bočnímu svitu a aby i při prudších pohybech dobře seděly na obličeji. A to je to co znemožňuje použít běžná dioptrická skla, která lze vyrobit pouze v omezeném průměru, tedy velikosti ale také pouze v určitém zakřivení.
   Řešení je hned několik, od jednoduchého a relativně levného za pomocí užití dioptrického klipu až po ty nákladnější, kdy se přímo na míru vybrané obrubě vyrobí dioptrické zabarvené sklo s příslušným zakřivením.
 

Použití dioptrického klipu.


Nejjednodušším a současně nejméně zatěžujícím naše peněženky je pořízení slunečních brýlí s možností vložení klipu pro dioptrie. Takovéto brýle se prodávají buď již jako komplet s tímto klipem jako je tomu například u brýlí Adidas nebo Ocean, a nebo je možno jej dodatečně dokoupit k brýlím, které jsou na to již uzpůsobené jako je tomu u všech slunečních brýlí zn.  Adidas.  Tento klip je možné kdykoliv velice jednoduše vyjmout a brýle použít jako běžné nedioptrické. Samozřejmostí je možná výměna dioptrických skel v případě, že se vám zrak zhorší, o to se vám však již postarají v příslušné optice. Adidas kromě dioptrického klipu nabízí ještě další nadstandardní funkce a výbavu jako polohovací straničky dle výšky uší, nastavitelný nosník dle šířky kořene nosu, vyměnitelná barevná skla, možnost výměny straniček za sportovní pásku a podobně.

Skla „šitá na míru“.

    Na stoupající náročnost sportujících nositelů brýlí, zvyšující se oblibou extrémních sportů a současnou snahou udržet krok s módními trendy museli adekvátně zareagovat i jednotliví výrobci skel, ne vždy je totiž použití dioptrického klipu vhodné a zcela pohodlné.
Zdokonalující se technologie používána při výrobě skel nám umožní nechat si vytvořit čočku dle individuálních parametrů a požadavků, tedy příslušně decentrovanou, s potřebným zakřivením a s potlačenými optickými vadami, které by nás se za použití standardních skel nevyhnutelně potkaly. Jedna z firem, která se přímo specializuje na vývoj a výrobu sportovních slunečních skel je R+H rupp und hubrach brillenglas.
Kontaktní čočky
    Další variantou jak vyřešit nošení slunečních brýlí bez omezení tvaru, velikosti a celkového designu obecně je užití kontaktních čoček, ovšem to je zvláštní samostatná kapitola.
ilustrace


Autor: optik, vizážista Tomáš Chrobok