Brýlové čočky IV.

Barevná a zabarvovací skla

BAREVNÉ ČOČKY

Všechny plastové čočky lze barvit dle požadavků zákazníka, v širokém spektru barevných odstínů a intenzity zabarvení, která se určuje mírou propustnosti neboli transmise viditelného světla, nejčastěji však mírou zabarvení v procentech. U hotových slunečních brýlí se často setkáváme se zjednodušeným označením míry zabarvení v číselném odstupňování: kategorie 0-4.


KATEGORIE ZABARVENÍ PROPUSTNOST POPIS
0 1%-20% 80%-100% bezbarvá nebo lehce tónovaná
  • „kosmetické zabarvení“
1 20%-57% 43%-80% lehce tónovaná
  • mírné sluneční světlo
2 57%-82% 18%-43% středně tónovaná
  • střední sluneční světlo
3 82%-92% 8%-18% tmavě tónovaná
  • mimořádné sluneční světlo-hory,moře
4 92%-97% 3%-8% silně tónovaná
  • výjimečné sluneční světlo-hory,moře
  • nevhodné pro řidiče

gradál

Barva může být nanesena rovnoměrně po celé ploše ale také postupně, neboli gradačně (v horní části nejtmavší, směrem ke spodnímu okraji slábne zabarvení). Takto zabarvená skla jsou vhodná zejména pro řidiče.

samozabarvovací čočky

Fotochromatické (samozabarvovací) čočky prošly v posledních letech značným vývojem. Nejstarším fotochromatickým materiálem který se dodnes používá byl použit v minerálních (skleněných) čočkách. Především u starší generace je stále ještě vžit název „heliovar“ používaný obecně pro zabarvovací čočky. Všechny jeho negativní vlastnosti jsou spojeny nejen s negativními vlastnostmi skla jako je přílišná váha a křehkost materiálu ale především jeho nedostatečnou schopnosti a pomalou rychlosti zabarvování. Daleko lepších vlastnostech dosahují fotochromatické materiály plastové. Nejlepších vlastností dosahují zabarvovací čočky od firmy Transitions a zatím jejich poslední generace s obchodním označením Transitions V.

čočky Transitions

Transitions_clear

Transitions_dark

polarizační čočky

polarizační filtr eliminuje horizontálně odražené světlo. V praxi to znamená že odstraňuje nepříjemné a oslňující odlesky od lesklých vodorovných ploch jako je mokrá vozovka, hladina vody, lesknoucí se palubní deska automobilu a podobně. Polarizační čočky jsou vhodné do slunečních brýlí pro celoroční nošení a především pro řidiče, rybáře, lyžaře a jiné sportovní aktivity.

nupol

driwear

unikátní spojení fotochromatické (samozabarvovací) a polarizační čočky. Jediná čočka nereagující pouze na UV záření ale i na viditelné světlo, zabarvuje se tedy jak na venkovním světle tak i za sklem v automobilu. Svým základním zabarvením (žlutozelený odstín) zvyšuje kontrast za zhoršených světelných podmínek(šero, mlha). Díky polarizaci eliminuje oslnění od lesklých horizontálních ploch(odlesk od palubní desky, sluncem ozářená mokrá vozovka a pod.)

driwear3x

Správná péče o brýlové čočky
• brýle čistěte s použitím speciálních čisticích sprejů na brýlové čočky s antireflexní vrstvou
• na vyleštění používejte utěrku z mikrovlákna
• brýle je nutné přenášet v ochranném pouzdře a nepokládat je čočkami na plochu
• brýle sundavejte zásadně oběma rukama
• nenechávejte brýle ve vnitřním prostoru automobilu a nevystavujte je příliš vysokým teplotám