Brýlové čočky II. Jednoohniskové a víceohniskové čočky

V dnešním díle si řekneme něco o základním rozdělení brýlových čoček dle ohnisek a jejich jednotlivému užití. V zásadě rozlišujeme čočky na jednoohniskové a víceohniskové, přičemž víceohniskové mohou být čočky se dvěma ohnisky, tedy bifokální, popřípadě se třemi a pak se nazývá taková to čočka jako trifokální, ta se již však téměř nepoužívá. Naopak, s technologickým vývojem dochází k potlačování dvou či tříohniskových skel skly multifokálními.

Jednoohniskové čočky

Jsou čočky s jedním ohniskem. V brýlové korekci jsou tedy používány k dívání na jednu vzdálenost a to dle příslušné refrakční vady. Dalekozrakost ? se koriguje spojnou neboli plusovou čočkou a Krátkozrakost (myopie) rozptylnou nebo také minusovou čočkou. Zvláštním případem je pak stařecká vetchozrakost známá také jako presbyopie, kterou je pak možno korigovat jak plusovou tak i minusovou čočkou, jednoduše mluvíme o brýlích na čtení. Tyto čočky jsou nabízeny skleněné (minerální) nebo plastové (organické) Speciálními materiály jsou pak polykarbonát a trivex. Všechny již zmíněné brýlové čočky je možno opatřit tvrzenou, antireflexní či hydrofobní úpravou a pořídit ve sférickém i asférickém provedení popřípadě v různých indexech lomu.

Víceohniskové čočky

bifokální (dvouohniskové) č.

jak již název sám napovídá, jedná se o čočky se dvěmi ohnisky, tedy dvě čočky v jednom. Na čočce jednoohniskové, určené do dálky, je v její spodní části přidána menší čočka (ve tvaru půlměsíčku) na blízko. Taková čočka zasazená v brýlové obrubě pak umožňuje pohled jak na dálku tak i současně na blízko aniž by bylo nutno brýle střídat. Tyto čočky jsou určeny pro presbyopy ametropy(osoby potřebující brýle na dálku). Nevýhodou těchto čoček je ostrý přechod z pohledu na dálku na blízko a viditelný skok obrazu. Tyto problémy však s plným komfortem řeší čočky multifokální (progresivní)

Multifokální (víceohniskové) č.multifokální čočka, také nazývaná jako progresivní, je zatím nejkomplexnější čočka poskytující plný komfort vidění na všechny vzdálenosti. Na rozdíl od čoček bifokálních, kde je nositel omezen pouze na pohled na dvě vzdálenosti a to na dálku (nekonečno), pro oko od 5 až 6 metrů dále a na blízko, tedy 30 až 40 cm což je běžná čtecí vzdálenost. Celá oblast mezi těmito mezními hodnotami je u bifokálních čoček nevykryta a člověk tak nevidí na tyto vzdálenosti ostře. U multifokálních čoček je tedy přechod z dálky na blízko plynulý a pro oko zcela přirozený. Tato čočka je vhodná pro ty co nosí brýle na dálku a současně již potřebují i vypomoct brýlemi na čtení.

multifok
cocky1-3