Vybíráme brýle podle oční vady a typu skel

První, avšak velice důležité hledisko při výběru brýlí je k jakému účelu budete brýle používat, nebo spíše jakou vadu Vám budou korigovat.

Brýle na dálku:    

Předepsal-li Vám lékař brýle na dálku a to zda-li se jedná o krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus, v tuto chvíli nehraje žádnou roli, máte nejširší pole působnosti. Nebrzdí vás kromě obličejových proporcí a osobních hledisek zcela nic.

Brýle na čtení:

U brýlí na čtení již máme minimálně dvě možnosti. Nenosíte-li brýle na dálku a nebo jen občas, můžou být pro vás pohodlné tzv. poloviční brýle na čtení nebo-li „půlky“. Poloviční proto, že jsou oproti klasickým brýlím poloviční velikosti a nosíte je poposunuté níže na nose. Umožní vám tak bezproblémový výhled na dálku (aniž byste museli brýle sundávat) a pouhým sklopením zraku můžete číst či vykonávat jiné činnosti vyžadující vidět na krátkou/čtecí vzdálenost. Typickým příkladem je luštění křížovky a současné sledování televizního pořadu. Jste-li však zastáncem klidného, soustředěného a dlouhodobého čtení třeba večer v posteli, pak vám budou pravděpodobně vyhovovat klasické brýle s větší plochou skel, které vám nabídnou relativně větší zorné pole.

Brýle pro“ multifokály“ či „bifokály“

 Výběru brýlí pro multifokální skla bychom měli věnovat značnou pozornost. Za prvé berme v potaz, že do nich budeme osazovat poměrně finančně nákladná skla, a proto bychom neměli na obroučkách příliš šetřit a zvolit raději kvalitnější materiál, např. titanový aby se nestalo, že se po čase zlomí či jinak poškodí a nám v rukou zůstanou pouze skla, která se v tomto případě jen těžko do nějaké jiné obruby přebrušují. Druhé hledisko výběru je tvar a velikost. Tak zvaná hloubka nebo také výška skla musí být dostatečně velká, aby vyhovovala délce progresivního kanálku, neboli jakési konstrukční a funkční ploše multifokálního skla. Jednoduše řečeno by brýle měly být o málo větší. I kdybychom se však nechtěli vzdát moderního úzkého tvaru, tak  řešení nám nabízí multifokální skla s kratším progresivním koridorem, tedy vhodné přímo do úzkých obrub. U takovýchto skel je pak přechod mezi dálkovou a blízkovou zónou rychlejší a tvrdší. 


Autor článku: optik, vizážista Tomáš Chrobok